تماس با ما

۰۲۱-۲۲۴۳۱۹۸۶

دانشگاه شهید بهشتی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

ساعت کاری مرکز

شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۵

از آغاز دهۀ ۱۳۹۰ کارهای مقدماتی برای راه‌اندازی مرکز در دانشکده و گروه زبان و ادبیات فارسی انجام شد و اساس­نامۀ آن نیز به تصویب دانشگاه رسید.

مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه شهید بهشتی (آزفا) در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ بعد از برگزاری هشتاد و دومین دورۀ دانش­‌افزایی زبان و ادبیات فارسی با همکاری بنیاد سعدی با اخذ مجوز رسماً راه اندازی شد. این مرکز متقاضیان یادگیری زبان فارسی را از سراسر جهان می‌پذیرد و در دوره‌های شش تا نه ماهه آموزش می دهد. دوره­‌ها شامل آموزش مهارت­ های خواندن، شنیدن، بیان شفاهی و دستور و نگارش می­‌شود و در ترم­‌های تکمیلی، متناسب با علاقه یا رشتۀ دانشگاهی زبان‌آموز، علاوه بر مهارت­‌های مذکور در سطح پیشرفته، زبان فارسی در قالب محتوای تخصصی مشخصی آموزش داده می­شود.

زبان آموزان بعد از پایان دوره، در صورت تمایل متناسب با علایقشان می­‌توانند در یک یا چند کلاس تخصصی مانند آشنایی با اصطلاحات روزمرۀ فارسی، روزنامه‌خوانی، سینما، تاریخ، ادبیات، ایران‌شناسی، ترجمه، نگارش تخصصی، هنرهای ایرانی و… شرکت کنند. علاوه برآن، مرکز در هر ترم سلسله کارگاه‌های آشنایی با فرهنگ ایران را برگزار می­‌کند.

در مرکز آزفای دانشگاه شهید بهشتی‌ کارگاه‌ها و نشست‌هایی در قالب دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تربیت مدرس برای مدرسان برگزار می شود که مدرسان خود را به روزآمدترین دستاوردهای آموزش زبان مجهز می‌کند.

با تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزۀ تدوین منابع درسی و تهیۀ محتواهای آموزشی، مدرسان مرکز علاوه بر همکاری در تدریس می‌توانند خلأ منابع در برخی از حوزه ها به ویژه حوزۀ فارسی برای اهداف ویژه و دستور آموزشی را شناسایی و برطرف کنند.

مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان فرصتی را فراهم می‌آورد که فارسی‌آموزان برای دستیابی به اهداف شغلی و ادامۀ تحصیل در ایران، زبان فارسی را در زمانی کوتاه یاد بگیرند. در انتهای هر دوره به زبان‌آموزان مدرک بین‌المللی ارائه می‌شود که مورد تأیید وزات علوم، تحقیقات و فناوری ایران است.

دوره‌های آموزشی این مرکز برای تمام افراد از همۀ کشورهای دنیا مناسب است. مدرسانی که در این مرکز مشغول به کار هستند، دارای تحصیلات عالیه و متخصص آموزش زبان فارسی هستند و با استفاده از آخرین روش‌های آموزشی، به تعلیم مشغولند. این مرکز دارای کلاس‌های مجهز به تجهیزات شنیداری و دیداری و همچنین دسترسی به اینترنت است. اقامت زبان‌آموزان در خوابگاه‌های دانشگاه شهیدبهشتی است.